Advarer mot for mye torsk i garnfangstene
Fiskeridirektoratet advarer om stor risiko for høy innblanding av torsk i garnfisket i Alta, Loppa og Kvænangen. Fiskere med lite torskekvote igjen oppfordres til å være særlig aktsomme.
Innsiget av sild i fjordene i Alta, Loppa og Kvænangen har ført til et godt garnfiske, hovedsakelig etter sei. Fiskeridirektoratet melder imidlertid at det nå er stor risiko for å få mye torsk i fangstene.
Dette kan skape utfordringer for fiskere som har lite torskekvote igjen, og som må overholde kravene til innblanding av torsk i ferskfiskordningen.
Direktoratet oppfordrer derfor fiskerne til å vurdere å flytte fangstfelt eller gjennomføre andre tiltak for å unngå for stor innblanding av torsk.
Samtidig minner direktoratet om at det innenfor fjordlinjene ikke er tillatt å ha mer enn 80 garn i sjøen dersom innblandingen av torsk overstiger 50 prosent i den enkelte fangst.
Det er også meldt dårlig vær i området de kommende dagene. Fiskeridirektoratet understreker derfor viktigheten av at fiskerne overholder røktingsplikten.