Kronikk:
– Juks, eller kriminalitet?
Alvorlig fiskerikriminalitet blir fortsatt omtalt som «juks» og «triksing». Det bidrar til å bagatellisere lovbrudd som rammer både fellesskapet og den lovlydige fiskerinæringen, skriver fiskeridirektør Frank Bakke-Jensen i denne kronikken.
Fiskerikriminalitet omfatter blant annet planlagte lovbrudd, i noen tilfeller organisert mellom flere parter og motivert av økonomisk vinning. Fiskerikriminalitet er grundig beskrevet i Økokrims trusselvurderinger. Og det Økokrim beskriver, er ikke småtterier! Det er kriminalitet som går ut over fellesskapet, som rammer de som driver ærlig, svekker tilliten til myndighetene og skader omdømmet til sjømatnæringa.
I fjor valgte jeg å være tydelig. Jeg skrev at kriminelle aktører ikke skal få operere i fred (åpnes i ny fane). Det var ikke et tomt utspill, men et bevisst forsøk på å beskrive alvoret. Et alvor som kan belyses på flere vis.
I Fiskeridirektoratet får vi ofte tips om uregelmessigheter i næringa. Mye av dette er ikke tips om bagateller. Dette er tips om mulige lovbrudd, og flere av dem gjelder mistanke om alvorlig kriminalitet.
Er det «juks» eller «triksing» når store mengder fisk holdes utenfor fangstregistreringen, fellesskapet går glipp av enorme summer og vi mister oversikten over hvor mye som faktisk fiskes? Nei, det er ikke det.
Fiskerinæringen får høste av ressurser som tilhører fellesskapet. Til gjengjeld må vi kunne stole på at fangstene rapporteres riktig og omsettes på lovlig vis.
De siste årene har vi sett flere fellesaksjoner mot næringsaktører som man mistenker driver organisert kriminalitet. Vi har hørt om eksempler på utstrakt varsling før myndighetene kommer på kontroll. Om skyggeregnskap, om ulovlig omsetning og bevisst feilrapportering. At politiet har tatt i bruk skjulte tvangsmidler som avlytting og kameraovervåking, som vi har sett i Lyder- og Karlsøybruk-saken, viser hvor alvorlig mistanken vurderes. Dette alvoret har også motivert oss til å samarbeide tettere om å forebygge og bekjempe kriminalitet.
Fiskeridirektoratets samfunnsoppdrag er å fremme verdiskapende næringsaktivitet gjennom bærekraftig forvaltning av marine ressurser og marint miljø.
En forutsetning for verdiskapende næringsaktivitet er rettferdige rammevilkår.
Summene det er snakk om, er enorme, men begrepet «juks» består i omtalen av disse sakene. Skal vi ivareta næringens omdømme, må vi også være tydelige på alvoret i det som avdekkes.
Flere saker er fortsatt under etterforskning eller behandling i rettsapparatet. Vi skal ikke forhåndsdømme noen. Men fra de avsluttede sakene om kriminalitet i kongekrabbefisket og hvitfisknæringa ser vi tydelig alvoret i det som er avdekket.
Nylig har Økokrim også opplyst at en rekke næringsaktører er mistenkt for å ha samarbeidet om systematisk feilregistrering og feilrapportering av fangst. Hvis slike kriminelle nettverk har etablert seg i fiskerinæringen, er det ikke bare næringa som har et problem. Da har vi alle et problem. Fiskeressursene skal komme hele samfunnet til gode, ikke være en inntektskilde for organiserte kriminelle.
Samtidig er det viktig å holde fast ved at den norske fiskerinæringa i all hovedsak er lovlydig. De aller fleste følger regelverket og bidrar til verdiskaping langs hele kysten. De aller fleste liker en «fair» konkurranse. Da kan vi ikke drive skjønnmaling med søte ord som juks.