Staten overtar kystradiotjenesten.

Staten overtar kystradiotjenesten

Regjeringen har besluttet at staten skal overta eierskapet og forvaltningen av kystradiotjenesten når avtalen med Telenor utløper 31. desember 2025.

Publisert

– At staten nå tar over eierskapet og forvaltningen av kystradiotjenesten, vil redusere gebyrene vi har i dag, da de kun skal dekke faktiske kostnader ved produksjon av tjenesten. Dette vil være bra for de som bruker tjenestene, sier fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss

Sjøfartsdirektoratet vil fra 1. januar 2026 overta oppgavene som i dag ligger i Telenor Kystradios Lisens- og sertifikatenhet, herunder utstedelse av radiolisenser til fartøy, drift av skipsradioregisteret, sertifikatutstedelse til brukere av VHF/MF/HF-radio og fagansvar for kurs rettet mot brukerne. Kystverket overtar kystradioens tekniske infrastruktur, mens Hovedredningssentralen overtar radiooperatørtjenesten.

Det vil påløpe oppstartskostnader for Sjøfartsdirektoratet i 2025. Regjeringen foreslår derfor at bevilgningen til Sjøfartsdirektoratet økes med 8,7 millioner kroner.