Tirsdag ble det gjennomført en razzia hos fiskemottaket Havøysund Fisk.

Syv personer begjært varetektsfengslet

Økokrim ber om fire ukers varetektsfengsling for flere siktede etter politiaksjonen mot fiskemottak tirsdag. Politiet frykter at bevis kan gå tapt.

Publisert Sist oppdatert

Syv personer i Finnmark og Nordland er begjært varetektsfengslet i fire uker, opplyser Økokrim onsdag. Alle er siktet for brudd på fiskerilovgivningen.

Én av de siktede har allerede samtykket til fengsling og vil derfor ikke bli fremstilt i retten. De øvrige seks skal fremstilles for varetektsfengsling.

Bakgrunnen er politiaksjonen tirsdag 27. oktober, da Økokrim slo til på flere lokasjoner i Finnmark, Nordland og Møre og Romsdal.

Blant stedene politiet aksjonerte mot, var Havøysund Fisk i Finnmark. Det ble også gjennomført en aksjon på Myre i Nordland.

Mistenker samarbeid om feilregistrering

Etterforskningen gjelder mistanke om bevisst feilrapportering og feilregistrering av hvitfisk ved landing. Politiet mistenker at flere aktører har samarbeidet om å føre uriktige opplysninger på sluttsedler.

Økokrim begrunner begjæringen om varetektsfengsling med fare for bevisforspillelse.

– Politiet er kommet godt i gang med etterforskningen. Det er gjort en rekke beslag, og vi har startet med avhør av både mistenkte og vitner, sier førstestatsadvokat Elisabeth Harbo-Lervik i Økokrim.

Politiet har gjennomført aksjonen med bistand fra Kystvakten, Justervesenet og Fiskeridirektoratet.

Økokrim understreker at etterforskningen fremdeles er i en tidlig fase, og at det er for tidlig å opplyse nærmere om eventuelle funn.