– Man ivaretar særgrupper på bekostning av en bærekraftig forvaltning, sier Kystfiskarlaget.

Advarer mot dispensasjoner

Norges Kystfiskarlag advarer mot høy beskatning av småsei og etterlyser strengere reguleringer i seifisket nord for 62 grader nord.

Publisert

I en pressemelding sier Norges Kystfiskarlag at de fortsetter arbeidet opp mot myndighetene for en mer bærekraftig forvaltning av seibestanden. Bakgrunnen er bekymring for utviklingen i bestanden, særlig etter rapporter om store fangster av småsei det siste året.

Kystfiskarlagets styremedlemmer Bjørn Jensen og Even Hauge deltar i den såkalte seikommisjonen, et forum der Havforskningsinstituttet, fiskeriorganisasjoner og forvaltningen drøfter utfordringer i seifisket nord for 62°N. Nylig var utvalget samlet til drøftingsmøte, der Kystfiskarlaget tok opp bekymringer knyttet til størrelsessammensetningen i fangstene og mangelen på større, gytemoden sei.

Vil redusere fangst av småsei

Styremedlem Bjørn Jensen mener det er nødvendig med strengere reaksjoner mot fartøy som lander store mengder sei under minstemål.

– Vi er nødt til å redusere beskatningen av småsei. Det er helt avgjørende for fremtidig rekruttering i bestanden. Og minstemålet må reflektere anbefalingene fra HI. Det er også behov for strengere reaksjoner mot fangster med mye sei under minstemål. Det må etableres tydeligere insentiver som gjør det ulønnsomt å levere slike fangster, sier Jensen.

Han viser til statistikk som indikerer at det i notfisket løpende tas opp betydelige mengder grensefisk – sei som ligger rett over minstemålet. Samtidig finnes det aktører som lander fangster med større sei, noe Jensen mener kan peke mot et behov for endringer i regelverket.

Kritisk til dispensasjoner

Kystfiskarlaget stiller seg kritisk til at notflåten har mulighet til å dispensere fra minstemålet.

– Med disse dispensasjonsmulighetene ser det ut til at man ivaretar særgrupper på bekostning av en bærekraftig forvaltning som vi alle er avhengig av. Man tillater en unødig høy beskatning av seiyngelen med slike bestemmelser, mener Jensen.

I sine forslag til regulering av seifisket i nord har Kystfiskarlaget også anbefalt at snurrevadfartøy som fisker på seinotkvote ikke bør få delta i ferskfiskordningen. Videre foreslås det at fangster som overstiger tillatt mengde sei under minstemål, skal inndras i sin helhet.

Støtter forhåndsstengte felt

Samtidig uttrykker Kystfiskarlaget støtte til flere av tiltakene som er foreslått så langt, blant annet forhåndsstengte felt for notflåten.

– Forhåndsstenging av felt er et godt tiltak som vi støtter. Så er det også et poeng at feltene må være av en viss størrelse for at det skal ha effekt. Vi ser frem til å fortsette dialogen i kommisjonen for å sikre et bærekraftig seifiske også i årene som kommer, sier Jensen.