
Kritisk til nye regler
Fiskebåt mener regelverket vil gi dårligere grunnlag for forvaltningen av fiskebestandene.
– Prøvetaking etter pumping og avsiling vil kunne redusere kvaliteten og presisjonen på de biologiske dataene som ligger til grunn for ressursforvaltningen. Det skriver Fiskebåt i et høringssvar til Fiskeridirektoratet.
Alle norske fiskebåter pumper fisken i land ved vakuumlossing, og med noen få unntak er fisken tilnærmet hel etter endt lossing. Deretter fraktes fangsten videre til avsiling, prøvetrekking og veiing ved hjelp av mekaniske pumper – en prosess som ifølge Fiskebåt knuser store deler av fisken.
– Når prøver tas etter at fangsten er pumpet og vann er fjernet, vil en betydelig del av fiskematerialet være så nedbrutt eller lite gjenkjennelig at det blir utfordrende, og i noen tilfeller umulig, å arts- og lengdebestemme fisken, skriver organisasjonen.
Fiskebåt er derfor kritisk til at kravet legger opp til prøvetaking etter avsiling og pumping, og mener dette kan være i strid med formålet om å sikre presise biologiske data.
– For å få mer identifiserbar fisk og dermed et mer presist resultat når det gjelder artssammensetning, bør prøven tas på et tidligere tidspunkt, før fisken er pumpet, avslutter Fiskebåt.
Høringsfristen for forslaget er mandag 27. oktober 2025.