Salg av fryst snøkrabbe fra lager utgjør en stor andel av omsetningsøkningen.

Doblet omsetningen fra uken før

Det ble omsatt fisk og skalldyr for 240 millioner kroner gjennom Norges Råfisklag i uke 33.

Publisert

Det er en dobling fra 120 millioner kroner som omsetningen i uke 32 endte på.

Omsetningen fra norske fartøy endte på 188 millioner kroner, mens utenlandske fartøy sto for 52 millioner kroner. For de norske fartøyene kom 102 millioner kroner fra fersklevert råstoff og 86 millioner kroner fra fryst råstoff, skriver Råfisklaget i Fisknytt.

Til sammenligning var den samlede omsetningen i samme uke i fjor 212 millioner kroner. Da sto utenlandske fartøy for 14 millioner kroner.

Hittil i år er det omsatt for 14,35 milliarder kroner gjennom Råfisklaget. Norske fartøy står for 12,91 milliarder kroner av dette, mens utenlandske fartøy står for 1,44 milliarder.

På samme tidspunkt i fjor var den samlede omsetningen 14,93 milliarder kroner. Nedgangen i år skyldes blant annet lavere omsetning fra utenlandske fartøy.

Fryst råstoff trakk opp

Den største endringen fra uke 32 kom i omsetningen av fryst råstoff fra norske fartøy. Det ble omsatt 1 499 tonn til en verdi av 86 millioner kroner, mot 501 tonn og 21 millioner kroner uken før.

Snøkrabbe var største art med 31 millioner kroner, fulgt av reker med 23 millioner og torsk med 10 millioner kroner.

Råfisklaget opplyser samtidig at det ble landet 1 846 tonn fryst råstoff til nøytrale fryselager i løpet av uken. Det er en kraftig økning fra 488 tonn uken før, men disse kvantaene er bare delvis omsatt.

Reker utgjorde det største kvantumet med 1 043 tonn, etterfulgt av hyse med 280 tonn og torsk med 213 tonn.

Mesteparten av det fryste kvantumet ble levert av tre trålere, hovedsakelig med reker, og tre snurrevadfartøy.

Økt ferskomsetning

Også ferskomsetningen økte i uke 33. Totalt ble det omsatt fersklevert råstoff for 102 millioner kroner, mot 82 millioner kroner uken før.

Torsk var største art med 28 millioner kroner, fulgt av sei med 23 millioner, kongekrabbe med 15 millioner og hyse med ni millioner kroner.

Råfisklaget trekker også frem etterbetalinger på blåkveite som en årsak til at arten utgjør en større del av ukens omsetning. Samtidig fortsetter omsetningen av taskekrabbe å øke i takt med det som har vært vanlig tidligere sesonger.