Fiskebåt ber om mindre streng grensekontroll
Unødig streng grensekontroll fører til problem for fiskeflåten. Norske fiskefartøy som har utanlandsk mannskap om bord må gjennom en omfattande passkontroll, og dette må skje innenfor svært begrensede åpningstider.
Fiskebåt skriver at de har forståelse for behovet for strenge grensekontroller, men organisasjonen ber nå myndighetene om å legge til rette for en pragmatisk og rettslig forsvarleg innretning av praksis som både ivaretar pliktene i forhold til Schengen-samarbeidet og fiskeflåten sine operative behov.
Grensekontroll har lenge vært en utfordring for fiskeflåten, men presset har økt kraftig det siste året. Når norske fiskefartøy skal krysse Schengens yttergrense, må alt mannskap – både EU/EØS-borgere og tredjelandsborgere – gjennom utreisekontroll. Innføringen av EU sitt nye Entry/Exit System (EES) har gjort kontrollen av tredjelandsborgere mer omfattende, noe som igjen skaper forsinkelser for hele besetningen, slår organisasjonen fast.
- Dette regelverket er openbart ikke laget med tanke på mannskap på norske fiskefartøy. Det er ikke det samme å gjennomføre grensekontroller i sentral Europa, som langs norskekysten, så her må det vere mulig å gjøre tilpassinger, sier Sturla Roald, assisterende direktør i Fiskebåt.
Fiskebåt har tatt opp problemstillingaen tidlegare uten at det har ført til endringer. Kontrollene og svært avgrensede åpningstider på passkontorene fører til store problem for flere rederier, og flere av disse har tatt kontakt med Fiskebåt og uttrrykt frustrasjon rundt dette. Før hver tur må de altså innom en passkontroll før avreise.
Nergård-rederieti Tromsø har flere fartøy, og opplever dette som et økende problem. De viser til konkrete hendinger som har påført rederiet både praktiske problem og store kostnader. De mener det må la seg gjøre med en mer smidig kontroll. For Nergård er det mest snakk om mannskap fra Færøyene, Island og Sverige.
- Det er et vedvarande problem ved ferskfiskleveringer i Senjahopen, der mannskapet senere på ettermiddagen/kvelden skal gjennomføre mannskapsbytte i Tromsø. Dette legger et unødvendig tidspress på båt og mannskap for å rekke oppsette timer hos passkontrollen i Tromsø, som mannskapet må gjennom før hjemreise, sier Kenneth Holmøy, general manager i Nergård til Fiskebåt..