Kraftig verdiøkning for oppdrettstorsk
I februar utgjorde oppdrettstorsken 29 prosent av eksportverdien av fersk torsk. Eksportvolumet falt litt, til 1.454 tonn, mens eksportverdien økte med 12 prosent, til 112 millioner kroner.
Dette går frem fra Sjømatrådet sin eksportstatistikk for februar. Samlet sett eksporterte Norge 4 006 tonn fersk torsk til en verdi av 392 millioner kroner i februar. Verdien var uendret fra samme måned i fjor, mens volumet falt med 15 prosent. Danmark, Polen og Nederland var de største markedene for fersk torsk i denne måneden,
Lave landinger av fersk torsk
Norges sjømatråd viser i sin rapport til tall fra Fiskeridirektoratet der det går frem at landingene av fersk torsk i februar er de laveste som er registrert siden statistikken startet i 2013.
- Dermed fikk vi også det laveste eksportvolum av fersk villtorsk i en februar måned siden 2009, sier sjømatanalytiker Eivind Hestvik Brækkan i Norges sjømatråd.
For fersk villtorsk falt eksportvolumet 21 prosent, til 2 552 tonn, mens eksportverdien falt 4 prosent, til 280 millioner kroner.
Lave kvoter påvirker eksporten
Brækkan slår fast at den store driveren bak nedgangen i eksporten av fersk torsk, er de lave kvotene. Samtidig fortsetter trenden med at fersk-eksporten faller relativt mer enn landingene. Landindustrien i Norge trenger råstoff for å holde aktiviteten i gang og tar større andeler av de norske landingene når kvotene faller, forklarer sjømatanalytikeren.
Kvotenedgangen gjør at industrien får langt mindre råstoff til bearbeiding sammenlignet med tidligere år. Og mye tyder på at årets skreisesong vil bli kjennetegnet ved å gi den hardeste kampen om råstoffet på svært lenge.
Volumfall for kvalitetsmerket skrei
Norge eksporterte 730 tonn skrei til en verdi av 78 millioner kroner i februar. Verdien falt med 9 millioner kroner, eller 10 prosent, sammenlignet med samme måned i fjor, mens volumet falt med hele 20 prosent. Danmark, Nederland og Spania var de største markedene for skrei i februar.
Lavere torskekvoter og nedgang i landinger har også gitt utslag i lavere eksport av kvalitetsmerket skrei, slår Brækkan fast. Han legger til at lave volum og svært høye priser også for fersk villtorsk som ikke er kvalitetsmerket, vil vi en utfordrende sesong for denne skreien.
Danmark og Nederland er transitt- og bearbeidingsmarkeder for skreien, mens Spania er Norges største konsummarkedet for skrei. Men store prisøkninger de siste årene har gitt en stor nedgang i konsumet, og denne utviklingen er forventet å fortsette.
Kraftig nedgang for fryst torsk
Norge eksporterte 1 690 tonn fryst torsk til en verdi av 176 millioner kroner i februar. Verdien falt med 231 millioner kroner, eller 57 prosent, sammenlignet med samme måned i fjor mens volumet falt med 66 prosent. Vietnam, Storbritannia og Nederland var de største markedene for fryst torsk i februar.
Februar kjennetegnes av lavere landinger av fryst torsk, noe som har bidratt til en kraftig nedgang i eksporten, melder Sjømatrådet. Eksportvolumet av fryst hel torsk falt over 70 prosent i februar, til kun 1 234 tonn. Dette er det laveste eksportvolumet av fryst hel torsk i en enkeltmåned siden mars 2009.