Nå kommer nullfiskeområdene
Fra 1. januar 2026 innføres tre store nullfiskeområder i Oslofjorden, i indre fjord og i nasjonalparkene Færder og Ytre Hvaler.
Regjeringen varslet 29. juli at det innføres nullfiskeområder og en rekke andre fiskeritiltak for å styrke fiskebestandene og økosystemet i Oslofjorden. Tiltakene er del av arbeidet for å gjenoppbygge fiskebestandene og styrke økosystemet i Oslofjorden.
I nullfiskeområdene vil alt fiske bli forbudt, også stangfiske fra land.
I yrkesfisket blir det innført ytterligere tekniske tiltak med mål om å redusere bifangsten av blant annet torsk til et minimum i det yrkesfisket som fortsetter utenfor nullfiskeområdene:
- Fiske med bunnsatte garn, line, snurrevad, ruser og annen redskap egnet til å fiske bunnfisk blir forbudt.
- Bruk av oppsamlingspose i fisket etter reker og kreps med trål blir forbudt.
- Adgangen til å gi dispensasjoner fra den forrige tiltakspakken blir fjernet, og aktive dispensasjoner blir trukket tilbake. Dette gjelder dispensasjoner fra forbudet mot å fiske i gytefelt, forbudet mot bunnsatte garn, og fra påbudet om å bruke sorteringsrist.
Regjeringen arbeider også med å utrede om de skal innføre en egen kvote for brisling i Oslofjorden, og om det bør bli innført en vektbegrensning på trålredskaper.
– Nullfiskeområdene og de andre tiltakene er et viktig bidrag inn i regjeringens arbeid for å styrke økosystemet i Oslofjorden. Så vil vi fortsette å arbeide på tvers av sektorene for å oppnå bedre miljøtilstand i fjorden, sier fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss.
Økonomisk støtte til fiskere
Det er over statsbudsjettet for 2026 bevilget 15 millioner kroner til omstillingstiltak for fiskerinæringen i Oslofjorden.
Regjeringen arbeider så fort som mulig med å få på plass en søknadsbasert tilskuddsordning, som skal bidra til å avhjelpe situasjonen for fiskere som opplever tap som følge av de nye tiltakene. Det er ikke ennå bestemt nøyaktig hvilke krav som vil stilles for å kvalifisere for tilskudd.
– Nå som statsbudsjettet for 2026 er vedtatt er det viktig at vi vurderer nøye og i dialog med næringen hvordan midlene skal brukes. Derfor har vi invitert fiskeriorganisasjonene til et møte i januar, og vi vil så fort som mulig komme tilbake med mer informasjon, sier fiskeri- og havministeren.
I tillegg kan berørte fiskere søke om midler til å utføre restaureringstiltak i Oslofjorden gjennom midler bevilget over Klima- og miljødepartementets budsjett. Ordningen er for 2026 på nesten 100 millioner kroner etter budsjettforliket. Søknadsfristen er 15. januar.