
Norge utestenger to russiske rederier
Regjeringen har besluttet at Norge skal listeføre de to russiske fiskeriselskapene Norebo JSC og Murman Seafood.
Med denne beslutningen vil Norge slutte opp om sanksjonene EU vedtok 20. mai, på samme måte som man tidligere har sluttet opp om EUs øvrige sanksjoner mot Russland.
Listeføringene bygger opp under norske sikkerhetspolitiske interesser.
EU vedtok 20. mai nye listeføringer under EUs restriktive tiltak i lys av Russlands destabiliserende aktiviteter, også kalt hybridregimet. Dette sanksjonsrammeverket ble etablert i oktober 2024 som en respons på russiske hybride aktiviteter rettet mot EU, internasjonale organisasjoner eller tredjeland.
Hensikten med hybridregimet er å begrense russisk handlingsrom ved å motvirke aggressiv hybrid kampanje mot allierte som for eksempel sabotasje, kabelbrudd, cyber-aktivitet, desinformasjon og forsøk på å undergrave grunnleggende demokratiske verdier. Sanksjonsregimet er gjennomført i norsk rett i forskrift 14. mars 2025 om restriktive tiltak i lys av Russlands destabiliserende aktiviteter.
– Den siste tiden har vi sett stadig mer aggressiv russisk hybrid kampanje mot allierte. Denne trenden ventes å fortsette. EU viser som grunnlag for listeføringene til at de to fiskeriselskapene Norebo JSC og Murman Seafood er en del av en russisk statssponset overvåkingskampanje og etterretningsvirksomhet rettet mot kritisk undersjøisk infrastruktur i norske og allierte havområder. Slik virksomhet kan legge til rette for fremtidige sabotasjeoperasjoner og true viktige norske sikkerhetspolitiske interesser, sier utenriksminister Espen Barth Eide.
Ingen adgang til norske havner
Sanksjoner er et av tiltakene det internasjonale samfunnet har for å reagere mot Russlands folkerettsbrudd og for å begrense russisk handlingsrom.
– Det er viktig at vi står sammen med EU og andre allierte for å sikre at sanksjonene treffer sterkt og effektivt, og på denne måten bidrar til styrket beskyttelse av våre sikkerhetspolitiske interesser og infrastruktur. Dette er også i tråd med Nasjonal sikkerhetsstrategi, der det understrekes at Norge skal ytterligere styrke vår evne til å beskytte og reparerer kritisk infrastruktur på sokkelen, i nært samarbeid med allierte. Norske myndigheter, som Forsvaret, Etterretningstjenesten og PST arbeider for å forebygge og forhindre spionasje og sabotasjeforsøk, heter det i en pressemelding.
Skip fra de to rederiene vil miste adgang til norske havner og territorialfarvann. Det vil i utgangspunktet ikke utstedes lisenser for fiske i norsk, økonomisk sone til skip fra de to rederiene.
Listeføringen av de to rederiene innebærer en forpliktelse til å fryse penger og formuesgoder som tilhører, eies, innehas eller kontrolleres av enhetene samt et forbud mot å stille penger og formuesgoder til rådighet eller til fordel for listeførte. Mer informasjon om hva såkalte frysbestemmelser nærmere går ut på kan du lese om på DEKSAs hjemmesider.
Listeføringene av Norebo JSC og Murman Seafood vil gjennomføres i norsk rett så raskt som mulig. Når listeføringene er gjennomført vil det bli offentliggjort på Regjeringens og DEKSAs nettsider.