Flere varianter av Stabbur-Makrell får lavere innhold av makrell fremover.

Nå får du mindre makrell i boksen

Det kommer til å være mindre makrell og mer tomat i de populære påleggsboksene fremover.

Publisert Sist oppdatert

Orkla varsler kutt i andelen av makrell i folkefavoritten Stabbur-Makrell.

Det var Dagbladet som først omtalte saken.

Bakgrunnen for endringen er lave kvoter og høye priser på makrell. Det bekrefter Kristoffer Vikebak, kommunikasjonssjef i Orkla Foods, til Kystmagasinet.

– Makrell i tomat er en viktig kilde til fisk og omega-3 for mange nordmenn. Samtidig er makrellbestanden under press, noe som har ført til reduserte kvoter, mindre tilgjengelig råstoff og betydelig høyere råvarepriser. For å møte denne utviklingen har vi redusert fiskeandelen i disse produktene noe, forteller han.

Det er tre ulike pakker av Stabbur-Makrell som får redusert fiskeinnhold:

  • Filet 170 gram: Fiskeinnholdet kuttes fra 71 til 60 prosent

  • Filet 110 gram: Fiskeinnholdet kuttes fra 60 til 55 prosent

  • Grovhakket 110 gram: Fiskeinnholdet går fra 60 til 55 prosent

Orkla informerer om at de har innført en tydelig merking av fiskeinnholdet på forsiden av emballasjen.

Har testet ulike oppskrifter.

Innholdet vil hovedsakelig erstattes av mer saus, men Vikebak sier at de jobber for å gjøre smaken så lik som mulig, og forventer at de fleste forbrukere vil oppleve liten forskjell.

– Våre kokker og produktutviklere testet ulike oppskrifter og fiskeandeler. Vi landet på disse fordi de bevarer smak og kvalitet best mulig, samtidig som vi bruker noe mindre makrell.

Årets makrellfiske startet nylig. På grunn av sterk nedgang i bestanden er den norske kvoten justert til 81 375 tonn, som er en nedgang på over 50 prosent fra i fjor.

De lave kvotene har bidratt til en priseksplosjon for makrellen.