
Rekekvote redusert med 12 prosent
Norge og EU har inngått en avtale om rekekvote for det kommende kvoteåret, som starter 1. juli.
For perioden 1. juli 2025 til 30. juni 2026 er totalkvoten for reker satt til 4 010 tonn. Norges andele utgjør 2 511 tonn. Det er en nedgang på 12 prosent sammenlignet med fjoråret.
– Det er bra at Norge og EU nå har fått på plass en avtale om rekekvote for Skagerrak og Nordsjøen. Jeg vet samtidig at den lave kvoten blir utfordrende for rekefiskerne. Nå kan fisket starte igjen fra 1. juli, og folk kan glede seg til ferske reker fra Sør-Norge i sommer, sier fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss.
Kvotereduksjonen følger anbefalingen fra Det internasjonale råd for havforskning (ICES). Ifølge ICES er rekebestanden nå under et kritisk lavt nivå. Forskerne mener likevel at bestanden kan komme opp på et høyere nivå i 2026 dersom kvoterådet følges.
– Rådgivningen fra ICES er det beste vitenskapelige grunnlaget vi har, og det er viktig at vi bygger beslutningene våre på den. Jeg forstår at dette blir enda et krevende år for rekefiskerne i sør, og at sesongen blir utfordrende. Samtidig håper jeg at den bedringen vi har sett i rekrutteringen, vil bidra til en positiv utvikling i bestanden, sier Sivertsen Næss.