Bifangst utgjorde over en tredjedel av vassild-fangsten i 2025.

Anbefaler å øke kvoten

Det internasjonale havforskningsrådet (ICES) anbefaler at fangsten av vassild økes til 18.377 tonn i 2027.

Publisert Sist oppdatert

Det internasjonale havforskningsrådet ICES anbefaler at den samlede fangsten av vassild i Barentshavet, Norskehavet, Nordsjøen og Skagerrak ikke overstiger 18.377 tonn i 2027.

Rådet innebærer en økning på 10 prosent sammenliknet med kvoterådet for 2026 på 16.640 tonn. Den avtalte kvoten for 2026 ble imidlertid satt til 11.073 tonn.

– Rådet øker sammenliknet med forrige råd på grunn av økning i biomasseestimatene fra tokt, som brukes i bestandsmodellen, sier havforsker Elvar H. Hallfredsson i en omtale fra Havforskningsinstituttet.

Kvoterådet omfatter både direktefangst og bifangst av vassild.

Mye bifangst i Nordsjøen

Hoveddelen av bifangsten av vassild stammer fra industrifisket i Nordsjøen.

Ifølge Havforskningsinstituttet økte bifangsten fra 402 tonn i 2012 til rekordhøye 13.130 tonn i 2024. I 2025 ble bifangsten redusert til 6.259 tonn, tilsvarende 36 prosent av det totale uttaket.

Vassilda er viktig råstoff til produksjon av fiskekaker, fiskepudding og andre farseprodukter.

– Bifangst i Nordsjøen utgjorde 56 prosent av totalfangsten i 2024, noe som var rekordhøyt. I 2025 var andelen redusert til 36 prosent, sier Hallfredsson.

Industrifisket i Nordsjøen omfatter fiskerier der fangsten i hovedsak går til produksjon av fiskemel og fiskeolje.

Råd for 2028

Toktet som ligger til grunn for biomasseindeksen for vassild gjennomføres annethvert år. Derfor gir ICES kvoteråd for to år om gangen.

For 2028 anbefaler ICES at fangstene ikke overstiger 18.189 tonn.