Kvoten for NVG-sild er nådd
Kvoten for NVG-sild er nå nådd etter at 23 båter fisket til sammen 3.142 tonn i forrige uke. 2.950 ble fisket i Kvænangen og 192 tonn på kysten av Møre og Romsdal og utenfor Vesterålen.
Det er Norges Sildesalgslag sin Fiskets gang som melder dette i sin rapport fra foregående uke. De viser også til at silden som ble fisket i forrige uke hadde en snittstørrelse som varierte mellom 240 gram og 340 gram.
Når det gjelder nordsjøsild ble det fisket 1.054 tonn i forrige uke, fordelt på ti båter. 597 tonn ble fisket i britisk sone, 413 tonn i Nordsjøen, 44 tonn fra kystfiskerne utenfor Nordhordland mens en mindre fangst ble tatt i Sunnhordaland.
Det ble også fisket litt makrell sist uke, i alt 625 tonn fra 20 ulike båter. 326 tonn ble tatt i britisk sone og 300 tonn ble innmeldt fra Vestlandskysten. Fiskets gang melder også at en båt meldte inn 825 tonn kolmule, fisket i Færøysonen. Denne fangsten gikk til mel og olje.
Videre viser rapporten fra Sildesalgslaget at seks båter har vært i Rogaland og på Vestlandet og fisket 29 tonn hestmakrell. Det ble også fisket 1.650 tonn havbrisling, fordelt på to båter. En norsk båt fisket 250 tonn i EU-sonen. Fangsten gikk til konsum. Det samme gjorde fangsten på 1.400 tonn havbrisling som ble tatt i britisk sone. Til slutt kan det nevnes at det ble meldt inn 131 tonn kystbrisling, som ble fisket utenfor Oslofjorden, Rogaland og Møre.