Korte værvindu gjorde at forrige uke endte opp med et godt kolmulefiske på tross av mye uvær..

Kø av lavtrykk stoppet ikke kolmulefisket

På tross av mye uvær ble det et godt kolmulefiske i forrige uke. Lavtykkene sto i kø, men fiskeflåten utnyttet korte værvindu på en effektiv måte.

Publisert

Fiskets Gang melder at det ble en god uke i kolmulefisket med totalt 44.200 tonn innmeldt. Det beste døgnet var tirsdag med 19.100 tonn innmeldt til Sildelaget fra 29 forskjellige båter. Fangstene varierte fra 155 tonn som lavest til 2.400 tonn som største fangst.

Det var ikke enkelt å drive fiske etter kolmule vest i Atlanteren i forrige uke. Lavtrykkene stod i kø med korte værvindu for å fiske. Fiskerne rapporterer om mye kolmule i de få «løyene» som har vært, og det ble gjort korte hal med gode kvantum, skriver Fiskets Gang i sin ukesrapport.

Det melder videre at av forrige ukes kvantum ble alle fangster, unntatt en på 800 tonn fra EU, fisket utenfor 200 nautiske mil i internasjonalt farvann. Det er fortsatt etterspørsel etter kolmule til konsum og 4.300 tonn er solgt til kjøpere i Killybegs. Så langt i sesongen er det omsatt vel 20.000 tonn kolmule til konsum.

Det er nå fisket 97.000 tonn av kolmulekvoten på knappe 239.000 tonn. Med betydelig lavere kvote i år enn de to siste årene (2025: 406.000 t og 2024: 391.000 t) så har ti båter allerede fisket sin tilmålte kvote for 2026. Fiskets Gang skriver at det i inneværende uke også vil være god deltagelse i kolmulefiske vest av Irland. Sildelaget krysser fingre for at flåten får en roligere uke værmessig med lengre perioder med fiskevær.

Laget melder også om fangster av NVG-sild. Men det har vært færre båter i aktivitet i dette fisket. Ni forskjellige båter fisket 5.400 tonn i forrige uke, og fangstene har variert fra 150 tonn til 850 tonn som største fangst. Silden vandrer nå sydover for å gyte ,og fisket sist uke foregikk fra nordvest av Lofotodden og videre sørover til området vest av Røst.

Størrelsene på silden har variert fra 240 gram til 310 gram, med et snitt på 281 gram. Det nærmer seg gyting, og rognprosenten er som normalt økende utover vinteren. Største prosent som er innmeldt er på 22 prosent og Norges Sildesalgslag forventer at gytingen starter tidlig i mars. Laget er spent på hvor langt sør silden trekker for gyting.

Fiskets Gang melder om at det har vært en meget god vinter for sildefisket i nord. Fra norske båter er det nå fisket 153.400 tonn. De utenlandske båtene har fisket hele 50.400 tonn, der de færøyske båtene har bidratt med hele 41.100 tonn. Vi må tilbake til 2012 for å finne større kvantum på vinteren, da det ble det fisket 253.400 tonn. Dette året var norsk kvote på 508.000 tonn, slår ukesrapporten fra Sildelaget fast.

Det har vært laber aktivitet i fisket på hestmakrell fjordene. Sist uke ble det fra to båter innmeldt 22 tonn fra Rogaland. Størrelse på fisken er 450 gram på snitt.