Det er nå forbudt å fiske kongekrabbe i kvoteregulert område.

Forbud mot fangst av kongekrabbe

Fiskeridirektoratet minner fiskerne om at vi nå er inne i en fredningsperiode for kongekrabbe. Fra 1. mars til 31. mai er det nemlig forbud mot fangst av kongekrabbe i kvoteregulert område.

Publisert

Teiner og annet redskap som brukes i kongekrabbefisket skulle vært tatt opp av sjøen før fredningsperioden startet, det vil si senest i løpet av sist lørdag. Fiskeridirektoratet oppfordret før helgen alle som deltar i fisket om å planlegge opptak av redskap i god tid før 1. mars, og til å sette seg inn i gjeldende regelverk (lovdata.no).

Krabbe som er fangstet over fristen skal settes ut igjen. Formålet med fredningsperioden er å beskytte krabben i en sårbar fase. På våren gjennomgår kongekrabben skallskifte. Ved å stanse fisket i denne perioden reduseres risikoen for skader og dødelighet i bestanden, forklarer direktoratet.