Man kan få overtredelsesgebyr ved brudd på reglene om sporingsutstyr.

Innfører krav for alle fiskefartøy

Fra 1. april 2027 må alle merkeregistrerte fiskefartøy ha elektronisk sporing. Dermed omfattes også de minste båtene av kravet.

Publisert

Nærings- og fiskeridepartementet har besluttet at alle merkeregistrerte fiske- og fangstfartøy skal ha posisjonsrapportering (VMS) fra 1. april 2027.

Det opplyser departementet i en pressemelding onsdag.

Kravet gjelder allerede for fartøy på åtte meter eller mer, samt enkelte mindre fartøy med spesielle tillatelser. Nå blir også de resterende fartøyene under åtte meter omfattet.

– Det er viktig at vi kommer i mål med innføringen av elektronisk sporing i hele fiskeflåten. Dette er et viktig verktøy for både forvaltning og kontroll av fiskeriene, sier fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss.

Må installere utstyr

Fiskeridirektoratet opplyser at fartøy som allerede har VMS, ikke trenger å foreta seg noe.

Eiere av merkeregistrerte fartøy som mangler sporingsutstyr, må derimot sørge for å skaffe og installere godkjent utstyr før fartøyet tas i bruk etter 1. april 2027.

VMS sender automatisk informasjon om fartøyets posisjon, kurs og fart til Fiskeridirektoratet. Utstyret skal som hovedregel være aktivt hele året, også når fartøyet ikke er i fiske.

Fartøyeiere må selv bestille utstyret og abonnement hos en godkjent leverandør, og installasjonen må utføres av et godkjent firma.

Fiskeridirektoratet oppfordrer fartøyeierne til å bestille utstyret så snart som mulig, ettersom det kan oppstå ventetid hos leverandører og installatører.

Kan få økonomisk støtte

Garantikassen for fiskere har en tilskuddsordning som skal dekke deler av kostnadene ved anskaffelse og installasjon av rapporteringsutstyr.

Ordningen gir 7.700 kroner i engangsstøtte per fartøy som oppfyller vilkårene. Garantikassen oppgir 30. november 2026 som søknadsfrist.

Fiskeridirektoratet understreker at fartøy som omfattes av kravet, ikke kan tas i bruk uten fungerende sporingsutstyr etter fristen.

Kan gi overtredelsesgebyr

Formålet med sporingen er blant annet å styrke kontrollen med fiskeriene. Posisjonsdataene gjør det mulig å kontrollere hvor fisket foregår, og om fartøyene overholder gjeldende regelverk.

Dataene kan også brukes til forskning, bestandsvurderinger og kartlegging av viktige fiskefelt.

Samtidig innfører departementet strengere krav til nøyaktigheten i posisjonsdataene. Det blir også adgang til å ilegge overtredelsesgebyr ved brudd på reglene om sporingsutstyr.

Departementet trekker dessuten frem økt sikkerhet til sjøs som en fordel ved ordningen, ettersom fartøyenes posisjon er kjent dersom det oppstår ulykker eller behov for assistanse.

Kravet gjelder ikke privatbåter som kun brukes til fritidsfiske til egen husholdning