Fiskefartøy til kais i Tromsø.

Ber om utsettelse av krav

Norges Fiskarlag og Norges Kystfiskarlag ber om utsettelse av VMS-kravene fra nyttår.

Publisert Sist oppdatert

Norges Fiskarlag og Norges Kystfiskarlag ber Fiskeridirektoratet om å utsette innføringen av de nye kravene til fartøysporing (VMS) for fiskefartøy fra 8 meter. I en pressemelding skriver Fiskarlaget at reglene, som ble offentliggjort 3. desember og trer i kraft 1. januar 2026, innebærer at fartøy både må rapportere fangst elektronisk (ERS) og ha installert utstyr som viser posisjon før de tas i bruk i fiske neste år.

Leder i Norges Kystfiskarlag, Tom Vegar Kiil.

Organisasjonene viser til at mange fiskere har meldt inn bekymringer knyttet til bestilling, levering og montering av utstyret.

– Vi snakker om teknisk avansert utstyr som må monteres av fagfolk. Å innføre dette med noen få ukers varsel rett inn i jula er rett og slett ikke gjennomførbart, sier leder Tom Vegard Kiil i Norges Kystfiskarlag.

De peker på at næringen må få tilstrekkelig tid.

– Når myndighetene innfører tekniske krav, må fiskerne bli gitt en reell mulighet til å følge dem, sier leder Jan Roger Lerbukt i Norges Fiskarlag.

Fiskarlaget og Kystfiskarlaget ber derfor om at fristen for VMS-kravet utsettes til 1. juni 2026.

– En utsettelse vil gjøre det mulig for fiskerne å installere og teste utstyret på en forsvarlig måte, uten at formålet med regelverket svekkes, uttaler de to lederne i fellesskap.