40 båter fikk 40 000 tonn
Det ble fisket store mengder NVG-sild i forrige uke, samtidig som to båter fikk makrellstørje.
Fisket av NVG-sild gikk godt i forrige uke, med totalt 44.605 tonn tatt av over 40 båter, melder Sildelaget. Mesteparten av fangsten ble tatt sørvest for Sørøya. Onsdag ble beste fangstdag med 13.782 tonn. Snittvekten på silden varierer fra 200 til 380 gram.
De fem båtene med størst fangst var «Kings Bay» (1.885 tonn), «Strand Senior» (1.825), «Gardar» (1.590), «Gerda Marie» (1.490) og «Storeknut» (1.360).
I tillegg er det fisket 312 tonn fra kystflåten, fra Vestfjorden til Møre. Av årets kvote på 252.065 tonn gjenstår nå 82.000 tonn, noe som betyr at 66 prosent av kvoten er fisket.
Makrell
Det nærmer seg slutten på årets makrellfiske, og denne ukens innmeldingsjournal viser at det er levert 5.424 tonn med makrell. Dårlig vær i helgen førte til at båtene søkte havn på Shetland, men det er håp om bedre forhold utover uken.
Makrellstørje
Båtene «Vestbris» og «Sjarmør» har til sammen meldt inn 30,5 tonn med makrellstørje.
Nordsjøsild
Det er også fisket 270 tonn fra britisk sone av to båter.
Havbrisling
Det er fisket totalt 2.770 tonn med havbrisling i uke 43. 470 tonn av disse er fisket i britisk sone og har gått til konsum. Mens 2.300 tonn har gått til mel og olje og er tatt i både EU-sonen og i britisk sone.
Kystbrisling
To båter har fisket kystbrisling i uken som gikk og har til sammen meldt inn 135 tonn med storbrisling fra Rogaland.
Hestmakrell
Det er også meldt inn 22 tonn med hestmakrell fra fire båter.
Kanten
Fra kanten har vi 276 tonn kolmule og 110 tonn strømsild innmeldt.